Waarom oud geld nooit in een Porsche 911 Turbo rijdt:
’Dat is not done’
Volgens Jort Kelder, chroniqueur van de elite, zit het verschil tussen oud en nieuw geld vooral in de attitude: nieuw geld moet z’n rijkdom bewijzen, terwijl oud geld weet dat dit niet hoeft. En dat zie je terug in kleding, houding en autokeuze tot aan vakantiebestemmingen, inrichting en cosmetische ingrepen. Nieuw geld - denk aan YouTube-miljonairs, vastgoedkoningen en selfmade ondernemers - kiest voor Gucci, Prada, de nieuwste Lamborghini, vette horloges en is, zoals Jort Kelder dat zo mooi noemt,
’luidruchtig rijk’.
Rode broekOud geld daarentegen, kleedt zich - op de rode broek na - in ingetogen tinten van Hermès en Ralph Lauren en loopt al dertig jaar op het landgoed rond in een versleten Barbour-jas. En natuurlijk ontbreekt de zegelring met het familiewapen niet, zegt etiquettespecialist Jan Jaap van Weering. „Bij de nouveau riche zie je de zegelring ook opduiken, maar dan ontbreekt het wapen en is het een tegelring. Net niet dus.”
En zo is ’net niet’ wel vaker aan de hand bij de nouveau riche. Van Weering: „Ik geef met regelmaat trainingen aan mensen die snel rijk zijn geworden en het lastig vinden om zich in deze nieuwe wereld te begeven, omdat ze niet goed weten hoe het daar hoort. Onlangs heb ik met een klant in een restaurant gedineerd nadat deze persoon mij had gevraagd tafelmanieren bij te brengen zoals met mes en vork eten, het hanteren van het wijnglas en de conversatie aangaan. Mijn client was als ondernemer heel snel vermogend geworden en kwam door de business met andere mensen in aanraking. Hij viel in bepaalde gezelschappen uit de toon omdat hen opviel dat deze persoon alleen met een vork at.”
RespectVolgens Van Weering geeft status je niet automatisch respect, maar opent het beheersen van de etiquette wel deuren. En daar schort het nogal eens aan, weet ook Anne-Marie van Leggelo, eigenaar van Het Etiquette Bureau. „Je zult oud geld niet snel in een opzichtige Porsche 911 Turbo zien rondrijden en overduidelijke cosmetische ingrepen worden als stijlloos gezien. Dat is not done. Status is voor hen het vermogen om op een elegante manier te leven zonder in de schijnwerpers te staan.”
Dat zit volgens haar anders bij de nieuwe rijken. „Zij presenteren zich graag flamboyant, gebruiken luxeartikelen om status uit te drukken. Daarbij hecht oud geld veel waarde aan etiquette en beleefdheid, dat wordt hen met de paplepel ingegeven. Maar nieuw geld vergeet nog weleens dat respectvolle omgang belangrijk is. De nouveau riche gebruikt soms ’dedain’ en dan moet bijvoorbeeld het bedienend personeel in restaurants het ontgelden.”
Vermogen geërfdOud geld leeft niet alleen in een totaal andere wereld, maar kent ook andere verantwoordelijkheden. Waar de nouveau riche veelal bestaat uit hardwerkende selfmade ondernemers, hebben de oude rijken een aanzienlijk vermogen geërfd en komen ze uit families die al meerdere generaties vermogend zijn. Ze hebben de taak om het vastgoed - vaak grote tochtige huizen - in stand te houden en ervoor te zorgen dat het familiekapitaal veilig is, zodat het weer kan worden doorgegeven aan de volgende generatie.
De nouveau riche koopt daarentegen met veel genoegen een penthouse in Dubai, een villa in Marbella of Ibiza en een superjacht met helikopterdek. Hebben ze immers hard voor gewerkt. En dus wordt er gefeest, champagne gedronken (en gespoten) en is het zo vaak als mogelijk showtime.
Gooische vrouwenEn toch, niet alleen in de tv-serie Gooische Vrouwen ligt de wereld van oud en nieuw geld dichterbij dan lijkt. Zo is de old money-look helemaal terug in het straatbeeld en op TikTok gaan posts met hashtags als #oldmoney en #oldmonyaesthetic viral. Dat het klassieke plaatje, met merken als Ralph Lauren, Burberry en Lacoste, momenteel volop wordt omarmd, is niet gek. De ’ingetogen chic vibe’ van oud geld doet denken aan rust en traditie, en is daarom hét antwoord op de schreeuwerige merklogo’s. Het was een kwestie van tijd, maar inmiddels hangt er dus ook om de nek van de nouveau riche een onvervalste parelketting.
- Oud geld vs nieuw geld
- Landgoed in Frankrijk/historisch herenhuis (al eeuwen in de familie) - Villa op Ibiza/penthouse in Dubai
- Wijnkelder - Bar aan het zwembad
- Brief schrijven - Instagram
- Eigen paard - Eigen jetski
- Besloten herenclub - Exclusieve beachclub
- Old boys netwerk - Netwerken via socials
- Etiquette - Luidruchtige aanwezigheid
- Klassieke scholing - Zelfontwikkeling
- Privacy - Pronken
- Zuinig - Geld over de balk gooien
- Klassieke zeilboot - Wajer speedboot
- Discrete rijkdom - Show-off rijkdom
- [/img]Antiek - Moderne design meubels
- Hermès of Barbour - Gucci of Balenciaga
- Erfstukken en vintage - Nieuw, high-end design
- Klassieke gerechten - Fusion Asian food
- Polo - Padel
- Klassieke restaurants - Bling Bling feesttenten waar de champagne rondspuit
- Vakantie in Frankrijk - Vakantie in Dubai of Ibiza
- Geërfd vermogen - Zelf verdiend
- Tradities - Innovatie
- Familiebanden -Zelf opgebouwd netwerk
- Jagen - Racen met je eigen Lamborghini
- Kerstdiner - Champagne brunch
- Familiewapen - Persoonlijk merklogo
- Paasjacht op landgoed - Paasevent in The Harbour Club
- Saab/klassieke Jaguar - Lamborghini Urus
#KOMKOMMERTIJD